Wszystko co można powiedzieć o samotności zostało już powiedziane przez największych prozaików, poetów i mędrców w historii. Czesław Niemen śpiewał, że do szczęścia potrzeba mu nie mniej, nie więcej, tylko jednego serca. Godzi się to z opiniami, że samotnym można być wszędzie, nawet w otoczeniu ludzi, jeśli w naszym życiu brakuje tej drugiej połowy.

Jeśli brakuje kogokolwiek, kogo można kochać ze wzajemnością. Vincent van Gogh twierdził, że kiedy sięgniesz pamięcią wstecz, widzisz, jak wiele z naszego życia zmarnowaliśmy w samotności, a każdemu potrzebni są przyjaciele, dobra relacja, znakomity sex i chwile upojne.

Samotność – jak sobie z nią radzi

Jak radzić sobie z uczuciem samotności?

Każdy ma na to swój sposób. Jest wiele rodzajów samotności. Niekiedy uczucie to wynika z przejściowych okoliczności życiowych, po których wszystko ma szansę wrócić na dawne tory. Wówczas oczekiwanie na bliskość i ogrzewanie się najpiękniejszymi wspomnieniami działa kojąco i niweluje nostalgię. Jeśli jednak samotność wynika z trwałej straty albo wieloletniego życia bez drugiej połówki, dzieci bądź oddanych przyjaciół u boku, radzenie sobie z nią nie jest takie łatwe. Warto wówczas powiedzieć sobie, że przyszedł czas na zmiany, że za sto lat nas tutaj nie będzie, a to jedno życie, które mamy do dyspozycji, trzeba wykorzystać najpiękniej jak się da.

Kontakt z ludźmi, odświeżenie dawnych znajomości, przejęcie inicjatywy w każdym aspekcie swojego życia, może na każdym jego etapie zaowocować wspaniałymi relacjami. Warto ich szukać, warto inwestować, aby na zawsze wyeliminować to uczucie, kiedy nasze losy są dla świata obojętne, bo nikomu na nas nie zależy. Często zdarza się, że ludzie w dojrzałym wieku po wielu latach ze zdumieniem odkrywają, jak niewiele trzeba, aby na swojej drodze spotkać bratnią duszę.

Czasami samotność wynika z doświadczeń życiowych, które dotyczą tylko nas i nikt inny nie potrafi zrozumieć naszego położenia. Dotyczy to ciężkich chorób czy żałoby. W wielu przypadkach pomagają szczere rozmowy i kontakt z osobami o podobnych doświadczeniach.